SpaceX posílá soukromou posádku na historickou misi Fram2 – poprvé přes oba póly

SpaceX odstartovala 31. března v 21:47 místního času misi soukromých astronautů Fram2 z Kennedyho vesmírného střediska. Raketa Falcon 9 vynesla loď Crew Dragon Resilience na oběžnou dráhu, přičemž se jednalo o první let s posádkou, který povede přímo nad severním i jižním pólem Země.
Kosmická loď zamířila na tzv. polární dráhu se sklonem 90 stupňů – dosud žádná jiná mise s lidskou posádkou takto vysoko skloněnou orbitu nevyužila. Nejblíže se v minulosti dostaly rané sovětské mise Vostok s maximálním sklonem kolem 65 stupňů.
Soukromá posádka a její cíle
Velitelem mise je čínsko-maltský podnikatel Chun Wang, který oznámil plány na tuto misi už v srpnu 2024. Wang uvedl, že ho k tomu vedla celoživotní fascinace polárními oblastmi a touha podniknout neobvyklou cestu – mimo klasické lety na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Posádku dále tvoří:
- Jannicke Mikkelsen, norská kameramanka a velitelka vozidla, která má na starosti kritické fáze letu,
- Rabea Roggeová, německá robotická inženýrka a pilotka mise – zároveň první Němka na oběžné dráze,
- Eric Philips, zkušený australský polární badatel, který zastává roli specialisty mise a jejího lékaře.
Během letu bude Fram2 provádět 22 různých experimentů pocházejících z osmi zemí. Ty se týkají například polární záře, zdravotního stavu posádky nebo biologických experimentů v mikrogravitaci – například sledování růstu hub.
Vědecké novinky a technologické testy
Mezi technologickými novinkami je například první rentgenový přístroj určený pro vesmírné využití – poslouží jak pro zdravotní vyšetření, tak pro kontrolu zařízení. Testováno bude i speciální tréninkové zařízení, které napomáhá udržet fyzickou kondici v omezeném prostoru Crew Dragonu.
Po návratu na Zemi si posádka sama vyzkouší výstup z kapsle bez asistence záchranného týmu – cvičný scénář pro budoucí mise na Měsíc nebo Mars, kde podobná pomoc nemusí být dostupná.
Změna návratové zóny a bezpečnostní opatření
Fram2 bude první misí Crew Dragon, která přistane do Tichého oceánu u kalifornského pobřeží. Tato změna byla motivována snahou zajistit, aby odhazovaná část modulu (tzv. trup) skončila kontrolovaně v oceánu a neohrožovala pevninské oblasti – v minulosti totiž přežily některé části návrat a dopadly až na pevninu v různých částech světa.
Kvůli nové orbitální dráze byla také upravena trajektorie startu – Falcon 9 tentokrát mířil na jihovýchod, aby se při případném přerušení letu vyhnul hustě obydleným oblastem, jako jsou Florida, Kuba nebo Peru.
Pokračování experimentálních misí SpaceX
Fram2 navazuje na předchozí nevládní lety Crew Dragon, jako byly Inspiration4 a Polaris Dawn. Loď použila například stejné ikonické pozorovací okno (kopuli), které bylo představeno právě při misi Inspiration4.
Kiko Donchev ze SpaceX uvedl, že by mise mohla letět i dříve, kdyby byly plány hotové. „Snažíme se zúročit předchozí inovace a přidávat nové prvky,“ řekl. Jon Edwards, viceprezident pro programy Falcon a Dragon, dodal: „Tohle není žádná rutinní záležitost – každá taková mise posouvá hranice dál.“
Zdroj: ULA, Blue Origin, SpaceX, Brandon Lindner